Najväčší európsky vodopád Krimml

 

 

 

 

Vodopády Krimml patria medzi najkrajšie destinácie v celom alpskom regióne a každoročne ohromujú stovky tisíc hostí z celého sveta. Objavte celú fascináciu tohto veľkolepého prírodného divadla v národnom parku Hohe Tauern (Vysoké Taury) v Salzburgerlande v Rakúsku…

Vodopád sa valí svojim silným prúdom z výšky 380 metrov. Je to najvyšší vodopád v Európe. Voda do vodopádu priteká z údolia Krimmler Achentahl a preteká cez zhruba 20km alpských pasienkov. Zdroj vody tvoria hľavne topiace sa ľadovce nad údolím. Zberná plocha údolia je zhruba 110 km2, z nej je zhruba 12% trvalo zaladnená. Takže Krimmler Ache je typický ľadovcový prúd s výrazne meniacim sa prietokom vody. Napríklad, v mesiacoch jún a júl je to až 30 – 40 násobok prietoku februára. Kedže vode trvá zhruba 9 až 12 hodín, kým prekoná 20km dlhý úsek k vodopádu, tak denné maximum prietoku nastáva medzi 21 a 24 hodinou večer. Vtedy preteká vodopádom voda, ktorá sa roztopila na dennom slnku.

V roku 1900 bola postavená turistická výhliadková cesta z údolia k vodopádom. Cestička je veľmi dobre označená, zabezpečená a udržiavaná. Za zhruba 10 až 15 minút sa od parkoviska dostanete k spodnému vodopádu. Odtadiaľ vedie zhruba 75 minutová cestička k najvyššiemu vodopádu a na Krimmel Achental. Z cesty sú nádherné výhľady na hromové vody vodopádov. Cestu lemujú tabule s informáciami o prírode a s rôznymi faktami o vode.

Sila krištálovej vody bola už pred 200 rokmi lekármi vyhlasovaná za liečivú. Dobrá je na imunitný systém a alergie. Dnes to už bolo potvrdené aj vedecky. Krimmelove vodopády boli Salzbugskými úradmi uznané za prírodné kúpele. Blízkosť vodopádov Krimml má pozitívny vplyv na vašu pohodu a zdravie, ako dokázala Paracelsus Medical Private University v klinickej štúdii. To sa pripisuje vysokej koncentrácii negatívnych iónov vzduchu v cirkulujúcom vzduchu vodopádu. Stimulujú imunitný systém, vedú k trvalému zlepšeniu dýchacieho traktu, majú pozitívny vplyv na funkciu pľúc a znižujú frekvenciu záchvatov medzi alergikmi a astmatikami.

V blízkosti vodopádov sa nachádza aj vodný park. Sú tu vybudované rôzne vodné atrakcie, či skôr zariadenia. Vyskúšať môžete napríklad vodný stolný futbal. Sú tu herné a experimentálne stanice a Kneippovo zariadenie pre mladých i starých, interaktívne vodné kino a teleskop Swarovski pre detailný pohľad na vodopády Krimml.

Vstupné do parku k vodopádom je Euro pre dospelých a 1 Euro pre deti od 6 do 15 rokov. Kombinovaný vstup k vodopádom a do vodného sveta je 9,80 / 4,90 Eur. Chodník k vodopádom je otvorený od polovice apríla do konca októbra. Vodný park je otvorený o 1. mája do konca októbra.

Parkoviská (za poplatok) pre autá a autobusy sú k dispozícii v blízkosti vodopádov Krimml v dostatočnom množstve.

Adresa: Gerlos Strasse, 5743 Krimml, Rakúsko

web: www.wasserfaelle-krimml.at


V blízkosti vodopádov sú dva kempy, vzdialené len pár kilometrov od vstupu do parku.

Prvým je kemp Viktoria. Je to malý útulný, rodinne vedený kemping uprostred národného parku Hohe Tauern v Pinzgau, obklopený impozantnou horskou krajinou a pohorím Pinzgauer.

Kemping je ideálnym východiskovým bodom pre nespočetné túry a výlety, ako sú vodopády Krimml, ktoré sú najväčšie v Európe.
Kemp je ideálny ako medzipristátie pre cestovanie do Talianska, Chorvátska alebo Francúzska.
V zime je obklopený tromi zjazdovými lyžiarskymi oblasťami, ktoré sa nachádzajú v krátkej vzdialenosti, alebo s bezplatným skibusom (vzdialeným asi 150 metrov od hotela). Trasa na bežkách vedie priamo za kempingom.

web: www.campingviktoria.at

adresa: Lahn 46, 5742 Wald im Pinzgau

 


Druhým kempom je S.N.P. Camping. Malé, moderné kempingové miesto v blízkosti vodopádov Krimml a Großvenediger – jedno z najvyšších pohorí Rakúska. Dobré východisko pre pešie túry, horolezectvo a cykloturistické výlety (priamo pod cyklotrasou „Tauern“). Kemp sa nachádza na okraji národného parku Hohe Tauern uprostred troch veľkých lyžiarskych stredísk Zillertal Arena „Zell-Gerlos-Königsleiten / Wald“, lyžiarskeho strediska Hochkrimml a Ski Arena Wildkogel. Zastávka skibusu je 250 m. K dispozícií sú raňajky a chleba, miestnosť na sušenie bielizne, bubnové práčky, stanica na doplňovanie vody. Cyklotrasa „Tauern“ je vzdialené len 100 m od kempu. Ideálny pre paraglajdistov, ideálne pre hľadanie minerálov. Bežkárska trať len 100 metrov od kempu.

web: www.snp-camping.at

adresa: Lahn 655742 Wald im Pinzgau


A pri návšteve Vodného sveta a Krimmlových vodopádov nezabudnite, že cesta ďalej pokračuje cez krásnu horskú alpskú cestu Gerlos alpenstrasse! 

My sme navštívili s rodinou – s dvoma deťmi 1/2 roka a 6 rokov – tieto vodopády začiatkom júla, cestou z lyžovačky na ladovci Hintertux. Deti si užili hlavne vodný svet, kde sa vybláznil ten starší. Menší sa nosil v turistickom batohu 🙂 Jeho potešilo, keď ho starší brat niečim postriekal, zakvapkal, zamočil. Síce bolo horúce leto, no voda v potoku mala cca 6-7 stupňov. Napriek tomu sa tu našlo mnoho odvážlivcov, čo sa vykúpali. A naše obe deti k nim patrili. Aj ten maličký sa veľkým úsmevom v tejto liečivej vode vyčvachtal.

Z Bratislavy je viacero možných ciest, najpohodlnejšia je cez Salzburg po A1. Vzdialenosť je 531 km. Alebo po S6 cez Liezen je to 496 km. Z Prahy cez Mníchov to máte 570 km.

 

Martin Littmann

Fotografie vodopádov: www.austria.info

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *