Karavaning a financie

Karavaning, ako každá iná záľuba, vyžaduje značné financie. Predstavuje životný štýl, ktorý vyjadruje slobodu, neviazanosť a voľnosť pohybu. Počet ľudí, ktorí tomuto spôsobu života podľahli, v súčasnej dobe narastá. Z tohto dôvodu sa sprísnili aj pravidlá a vytvorili isté obmedzenia.

Skúsení karavanisti vedia, že okrem príjemného pocitu z cestovania a nezabudnuteľných zážitkov, tento typ dovolenky zahŕňa značné finančné náklady. Výška výdavkov závisí od toho, či na svoju vysnívanú dovolenku vyrazíte s obytným prívesom alebo motorovým karavanom.

Samostatnou kapitolou je kúpa vlastného karavanu. V prípade prívesov sú ceny cca od 12 000 Eur do 35 000 Eur. Uvedené ceny nepredstavujú použité prívesy obstarané v bazároch. Samozrejme nové prívesy sa dajú kúpiť aj o niečo lacnejšie, ale aj drahšie. Cena závisí od kategórie prívesov a náročnosti užívateľa.

Cena motorových karavanov je vyššia ako pri obytných prívesoch a závisí od veľkosti, výbavy a nárokov kupujúceho. Ceny začínajú niekde pri 40 000 Eur. Štandardne vybavený motorový karavan sa pohybuje okolo 45 až 55 tisíc Eur, avšak cena pri požiadavke nadštandardného vybavenia narastá. Cenas integrovaných karavanov začína od 65 tisíc Eur.

Tieto obstarávacie ceny sa premietnu aj do cien za zapožičanie karavanu od požičovní alebo od súkromníkov. Ku obstarávacej cene je potrebné prirátať aj poistenie, ktoré je pre zapožičiavané karavany v porovaní s obyčajným osobným autom odosť vyššie, cena ročného poistného začína na sume cca 3.000 eur, s asistenčnými službami sa môže vyšplhať aj na sumu presahujúcu 22.000 eur ročne. Áno, ťažko uveriteľné, ale je to tak. Zapožičať si však karavan bez riadneho havarijného poistenia je veľké riziko. Bez poistenia sami totiž ručíte za akúkoľvek škodu spôsobenú na vozidle. Nemusí to byť zrovna havária, stačí spadnutý konár na auto, prípadne prasknuté čelné sklo… Preto odporúčam, vždy sa informujte na to, ako je prenajaté vozidlo poistené. Ceny za prenájom prívesov sú na úrovni zhruba 40 až 70 Eur na deň. Ceny zapožičania motorových karavanov sú na úrovni 100 až 170 Eur na deň. Všetko záleží na sezóne, na veku vozidla, na výbave a na službách s prenájmom spojených.

Ďaľšou položkou v rozpočte sú cestovné náklady. Keď ťaháte príves svojim autom, Vaša štandardná spotreba sa mierne zvýši. Poplatky za dialnice závisia od celkovej váhy súpravy a od konkrétnej krajiny. U nás napríklad pri súprave nad 3,5 tony treba dialničnu známku aj na príves a to v rovnakej cene, ako na auto do 3,5t. Pri ceste motorovým karavanom sa rozlišujú ceny za dialnice podľa váhy. Karavan do 3,5t sa bere ako osobné vozidlo vo väčšine krajín. Karavan nad 3,5t sa niekde berie ako nákladné auto a potrebuje mýtnu jednotku, no niekde aj toto auto berú ako osobné vozidlo, akurát treba vodičský preukaz C.

Nemalú časť rozpočtu pohltí státie v kempoch. Kempy sú všade spoplatnené. Platíte za služby. Čím je kemp lepšie vybavený alebo má lepšiu polohu, tým je prenocovanie drahšie. Ceny kempov u nás sa pohybujú za karavan asi na úrovni 10 – 20 Eur za noc. V zahraničí je to od 20 do 50 eur za noc. Samozrejme, toto je len veľmi orientačná cena. Všetko závysí aj od dátumu, od počtu nocí, od objednaných služieb, od počtu osôb… Kemp na pláži, s bazénom a tieňom, s vyhradenými pozemkami, tzv. „Pitch“ sú cenovo náročnejšie, ako kempy, kde odstavíte auto hocikde na lúke, a jedinou službou je ohradený, strážený priestor. Vo väčšine kempov máte v cene za noc okrem priestoru, kde stojíte s karavanom, aj možnosť pripojiť sa k elektirke, natankovať si vodu, prípadne vypustiť odpad. Štandardom sú udržiavané sprchy a toalety. Niekde je vo výbave aj spoločná kuchynka, práčovňa, sušiareň, lyžiareň, prípojka na plyn alebo na satelitnú anténu… V lacnejších kempoch sa za elektriku pripláca zvlášť. Niekde je cena paušálna 3 až 8 eur za noc, niekde je to presne podľa spotreby. Tu býva cena okolo 0,30 až 0,70 Eur za KW. Reštaurácia, prípadne bar alebo miniobchod sú v dnešnej dobe už štandardom lepších kempov po celej Európe. Bezpečnosť kempov je na veľmi vysokej úrovni.

Kempovanie „na divoko“ je lacnejšou alternatívou. Treba však rátať s tým, že nemáte k dispozícii strážený areál, len tak vodu na dotankovanie, možnosť vypustit odpad z odpadovej nádrže. A taktiež elektriku. Ak je karavan vybavený solárnym panelom, kúrenie má na plyn a aj chladnička ide na plyn, nie je tu žiaden problém. Kempovanie na divoko je však záležitosťou skúsenejších karavanistov. Nováčikom sa odporúča začať kempami. Treba vedieť, kde je stáť s karavanom dovolené, kde je to zakázané. Každý štát to má inač. Dokonca aj rôzne regióny v jednom štáte to môžu mať iné. Príkladom je susedné rakúsko, kde každá spolková krajina má svoj zákon o kemovaní. (viac v článku TU) Treba aj zvážiť, či dané miesto nie je nebezpečnou lokalitou.

Je tu ešte alternatívne parkovanie karavanov, niečo medzi kempom a parkovaním na divoko, takzvaný Stellplatz (nemecké slovo). Je to miesto na parkovanie karavanov určené, vačšinou symbolicky spoplatnené. Môže byť oplotené, môže mať aj prípojku k elektrike či základné sociálne zázemie. Veľakrát je to však len akoby obyčajné parkovisko, ale je na ňom dovolené kempovanie v noci, aj keď je to všade inde okolo zakázané. Ceny sú od 5 do 15 Eur za noc, nezávysle na počte osôb v aute.

Aby sa predchádzalo rôznym výdavkom za pokuty, treba poznať aj predpisy krajín na zvolenej trase. Okrem rýchlostí je u karavanov sledovaným údajom aj váha vozidla. Čoraz viac krajín stále častešie váži obytné autá na cestách. Limit 3,5 tony sa titž veľmi ľahko prekročí. Je veľmi dôležité poznať tzv. doložnosť vozidla. (viac v článku TU) Za prekročenie váhy 3.500 Kg policajti účtujú každý kilogram navyše. Toleruje sa cca 3%, čo je 103 Kg navyše pri 3,5 tonovom aute. V skratke, ak má Vaše auto 3.100 Kg, do hmotnosti 3.500 Kg máte doložnosť 400 Kg. Váha batožiny, vrátane váhy pasažierov, mimo vodiča, nemôže byť vyššia, ako 400kg. Preto je dobré zvážiť, čo so sebou brať na cestu a čo zakúpiť na ceste. Minimarkety aj supermarkety sú snáď už všade. Nie je problém kolu, pivo, víno, či čokoľvek iné, kúpiť na mieste. Koniec koncov, karavaning je o spoznávaní nových lokalít, miest, kultúr, prírody. A miestne potraviny a nápoje ku tomu patria 🙂

Želám veľa krásnych zážitkov pri ceste s karavanom.

Martin Littmann, prevádzkovateľ www.pozicajsikaravan.sk