Pre všetkých, čo sa chystajú karavan si požičať, alebo kúpiť, je údaj o tzv. doložnosti veľmi dôležitý. Je to hodnota, ktorá nám hovorí o tom, koľko toho môžeme do karavanu naložiť. Je to údaj v kilogramoch. Väčšina obytných áut u nás, ale aj v Európe patrí do kategórie celkovej hmotnosti do 3,5 tony, 3.500 kg. Je to maximálna dovolená váha vozidla. Pre takéto autá stačí vodičský preukaz skupiny B. V podstate je to väčšie osobné auto 🙂
Každé vozidlo má svoju váhu. Je uvedená aj v technickom preukaze ako „prevádzková hmotnosť“. U obytných áut je zo zákona do tejto váhy započítaný vodič s váhou 75kg, hmotnosť obsahu palivovej nádrže naplnenej na 90%, základne výbavenie vozidla, váha vody v nádrži naplnenej na 20% a 11kg hlinníková flaša s plynom naplnená na 100%. Pri výrobe sa pripúšťa odchýlka +-5%. Doložnosť je údaj, ktorý nám hovorí, koľko si ešte môžeme naložiť do auta so sebou, aby sme nepresiahli váhu 3500kg.
Pozor však na to, čo všetko má ešte samotné auto ako doplnkovú výbavu! Tá už nieje zapísana v technickom preukaze. Jedná sa napríklad o klimatizáciu, televízor, nosič na bycikle, doplnkové sedenie, zimný balík, komfortný balík a mnoho iného. Toto všetko znižuje váhu doložnosti konkrétneho vozidla. Veľmi veľa predajcov ani požičovní neupozorní svojich klientov na tento údaj. A veľmi dôležitý údaj. Pokial si do svojeho alebo vypožičaného vozidla s doložnosťou 350kg zoberiete 3 cestujúcich, natankujete plnú nádrž vody, zoberiete si 4 bycikle, dve basy nápojov, druhú plynovú flašu, kempovací nábytok a potraviny na týždeň, tak zistíte, že máte váhu aj 200-250kg cez limit. A toto je zakázane zákonmi všetkých štátov, cez ktoré budete jazdiť, vrátane Slovenska.
Vždy sa preto pýtajte na to, akú ma auto doložnosť. Nie spotrebu, nie maximálnu rýchlosť, ale doložnosť. Mnohé vozidlá vyrobené pre 6 pasažierov majú doložnosť zhruba spomenutých 350-400kg. Keď odrátame vodiča, tak túto váhu rozdelíme na 5 pasažierov. To je na jednu osobu 70kg. A tu už na batožinu, bycikle, nábytok neostáva žiaden limit. Žiaden. A prekročenie limitu môže výjsť vodiča draho. V Európe sa bežne obytné vozidla vážia na kontrolných váhach policajnými hliadkami. Samozrejme, sú v ponuke aj autá s doložnosťou okolo 400 až 600 kg. Vačšinou sú to však autá menších rozmerov.
Pred každou cestou karavanom treba dobre zvážiť, čo so sebou brať a čo si zaobstarať v dovolenkovej destinácii. Voziť so sebou 16 fliaš coly, keď takú istú kúpite aj v zahraničí a za podobné ceny, je naozaj v karavane luxus. A potraviny? Prečo neochutnať miestne. Veď konieckoncov, na dovolenku karavanom idete spoznávať…
Želám veľa šťastných kilometrov!
Martin Littmann